Skip to main content

Informacja dla pacjenta dot. szczepienia przeciw COVID-19

 

Bezpłatne szczepienia przeciw COVID-19 przeprowadzane są w Punkcie szczepień, zlokalizowanym w Filii Reformacka Przychodni Lekarskiej Nowy Chełm, Gdańsk, ul. Reformacka 22, tel. +48 58 770 44 81

Szczepienia przeciw COVID-19 realizowane są w ramach Narodowego Programu Szczepień zgodnie z kalendarzem szczepień, podawanym przez Ministerstwo Zdrowia. Od 25.01.2021 do końca marca realizowane są szczepienia dla tych seniorów 70+ lat, którzy zarejestrowali się w dniach 15.01.2021 i 22.01.2021 r.

W chwili obecnej niestety nie ma już wolnych terminów w I kwartale.

Pacjenci z grupy 70+ mogą zgłosić chęć szczepienia przez SMS pod numerem tel. +48 664 908 556. Pacjenci z pozostałych grup wiekowych mogą zgłosić chęć szczepienia na stronie szczepimysie.pacjent.gov.pl , wypełniając on-line formularz. Kiedy szczepieniami objęta będzie dedykowana grupa wiekowa, otrzymacie Państwo na podany w zgłoszeniu e-mail informację o tym, że zostało wystawione e-skierowanie i można już zapisać się na szczepienie.

Przed szczepieniem przeciw COVID-19

  1. W dniu szczepienia odbywającego się rano, należy zjeść lekkie śniadanie, a także zażyć swoje stałe leki poranne.
  2. Wychodząc na szczepienie ubieramy się wygodnie, tak by sprawnie i szybko odsłonić ramię do szczepienia. Unikamy koszul z mankietami i bluzek na guziki, krawatów, marynarek. Najlepszy jest luźny podkoszulek a na to sweterek lub bluza.
  3. Należy wziąć okulary, jeśli ich używamy oraz niezbędne dokumenty: dowód osobisty, ewentualnie posiadaną dokumentację medyczną oraz listę przyjmowanych leków stałych.
  4. Uprzejmie prosimy o punktualność, przychodzimy nie wcześniej niż 5-10 minut przed wyznaczoną godziną.
  5. Jeśli z powodu ważnej przyczyny nie możemy zgłosić się w wyznaczonym terminie, należy jak najszybciej skontaktować się z punktem szczepień, by na to miejsce można było przyjąć innego pacjenta.
  6. Po szczepieniu należy odczekać 15 minut, aby upewnić się, że nie nastąpiła reakcja alergiczna.
  7. Po szczepieniu należy odpoczywać, nie planować żadnych cięższych prac związanych z wysiłkiem.
  8. Po szczepieniu możemy czuć się normalnie, ale może też wystąpić: ból w miejscu iniekcji, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni, stan podgorączkowy, gorączka, dreszcze. Nie panikujemy, możemy przyjąć np. paracetamol i odczekać 1-2 dni, ponieważ zwykle po tym czasie objawy ustępują . Jeśli jednak gorączka nie spadnie a objawy będą się nasilały, należy skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym.
  9. W okresie między obiema dawkami szczepienia jeszcze nie możemy czuć się bezpiecznie. Należy unikać spotkań towarzyskich, powstrzymać się z wizytami u rodziny i znajomych. Pełną odporność immunologiczną nabyć powinno się dopiero po 7-14 dniach po przyjęciu drugiej dawki.