Skip to main content

Przygotowanie do kolonoskopii

Przygotowanie do kolonoskopii wygląda następująco:

  • Siedem dni przed kolonoskopią pacjent musi zaprzestać przyjmowania preparatów żelaza. Nie należy spożywać owoców zawierających pestkę oraz pieczywa z ziarnami, musli, siemienia, maku itp. Nie zaleca się również jedzenia buraków czerwonych! Mogą one zafałszować kolor śluzówki jelita. Cukrzycy powinni skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia indywidualnego planu działania.
  • Trzy dni przed kolonoskopią należy przejść na dietę płynną. Niestety, musimy zrezygnować z pieczywa, mięsa czy ziemniaków. Odżywiamy się więc głównie jogurtami, płynnymi, rzadkimi zupami, produktami lekkostrawnymi oraz pijemy duże ilości wody niegazowanej.
  • Na dzień przed badaniem należy wziąć sobie urlop w pracy. Lekarz dający skierowanie na badanie przepisze nam specjalny lek przeczyszczający, który w zaleconych dawkach należy stosować przez cały dzień. Po zażyciu środka zaleca się przebywanie w bliskiej odległości od toalety. Oprócz tego zaleca się picie dużej ilości płynów, około 3 litrów na dobę.

W dniu badania należy powstrzymać się od jedzenia (należy być na czczo). Dozwolone jest picie niegazowanej wody.

Procedura przygotowania do kolonoskopii pozwala na oczyszczenie jelit, co ma umożliwić skuteczne przeprowadzenie badania, a także ograniczyć dyskomfort pacjenta. Gdy zostaniemy skierowani na badanie, powinniśmy dokładnie zapoznać się z zalecanymi przez lekarza czynnościami przygotowawczymi. Otrzymamy też receptę na preparat przeczyszczający.

Przebieg badania kolonoskopowego

Kolonoskopię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub w narkozie. Chociaż nie jest to bolesne badanie, to jednak uważane jest przez pacjentów za bardzo nieprzyjemne. Przed jej wykonaniem pacjent zakłada specjalne ubranie. W trakcie kolonoskopii pacjent leży na boku, a samo badanie trwa do kilkudziesięciu minut.

W pierwszej kolejności lekarz ogląda okolice odbytu, aby sprawdzić czy nie ma czasem ropni bądź guzków krwawniczych, następnie smaruje okolice odbytu żelem znieczulającym. Badanie przeprowadzane jest za pomocą palca (per rectum). Właściwa kolonoskopia polega na wprowadzeniu przez odbyt do jelita kolonoskopu, czyli cienkiej, giętkiej rurki zakończonej kamerą. Może temu towarzyszyć nieprzyjemne uczucie.

Gazy lub płyn, które wydostają się z odbytu w trakcie badania, są normalną reakcją organizmu, ponieważ do środka jelita wdmuchiwane jest powietrze, pozwalającej lepiej uwidocznić jego ściany. Pacjenci, którzy gorzej znoszą takie badanie, mogą poprosić o znieczulenie ogólne. Niekiedy zdarza się, że wprowadzenie kolonoskopu do samego końca jelita grubego jest niemożliwe, w takiej sytuacji lekarz może wykonać inne dodatkowe badanie.

Po podanej narkozie badany powinien odpocząć przynajmniej trzy godziny, a w dniu badania nie może w ogóle prowadzić auta. Po kolonoskopii nie należy wstrzymywać gazów. Wiąże się to z szybszym ustąpieniem wzdęcia brzucha i dolegliwości bólowych. W trakcie kolonoskopii często pobierany jest wycinek śluzówki do analizy histopatologicznej oraz przeprowadzenia endoskopii. Wyniki kolonoskopii poznamy bezpośrednio po badaniu. Jeżeli konieczna jest analiza histopatologiczna wycinka tkanki pobranego podczas zabiegu, na ten rezultat z reguły czeka się do trzech tygodni.

Pacjent po znieczuleniu miejscowym może wracać do domu, ale przez kilka godzin nie powinien kierować samochodem.