Skip to main content

Poradnia zajmuje się diagnostyką i terapią schorzeń serca i układu krążenia.

W naszej poradni można wykonać:

 • całodobowe badania holterowskie,
 • próbę wysiłkową,
 • EKG spoczynkowe,
 • echokardiografię dopplerowską oraz obciążeniową.

Zapewniamy leczenie zgodne ze standardami postępowania i najnowsza wiedzą, zatrudniamy wysokiej klasy specjalistów z zakresu kardiologii.

Badanie EKG metodą Holtera

Elektrody są umiejscowione na klatce piersiowej a kable od nich są podłączone do małego, przenośnego urządzenia na baterie, który rejestruje zapis. Urządzenie zapisujące jest utrzymywane przez pas zapięty wokół bioder. W trakcie badania pacjent powinien wykonywać zwykłe codzienne czynności oraz sporządzić notatki w których zapisuje dokładny czas posiłków, spacerów, kierowania pojazdem; jak również objawów (kołatania serca, zawrotów, duszności).Po zakończeniu badania lekarz analizuje zapis badania, uwzględniając notatki pacjenta. Cały test zwykle trwa około 24 godzin.

Przygotowanie do badania:

Badanie metodą Holtera jest badaniem nieinwazyjnym, czyli nienaruszającym tkanek ciała. Jest też badaniem bezbolesnym i nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. Zaleca się wzięcie prysznica lub kąpieli przed badaniem, bo nie będzie można tego zrobić w jego trakcie. Mężczyźni powninni ogolić klatkę piersiową.

EKG spoczynkowe

Bezbolesne, najprostsze i najczęściej wykonywane badanie w diagnostyce chorób serca, pozwala na ocenę rytmu i częstości pracy serca oraz umożliwia wykrycie uszkodzenia mięśnia sercowego u osób które przeszły lub właśnie przechodzą zawał serca, na podstawie zapisu można również ocenić wielkość komór serca. W czasie badania pacjent ułożony jest w pozycji leżącej z odkrytymi kończynami i klatką piersiową. Elektrody przymocowuje się do kończyn górnych i dolnych oraz klatki piersiowej przy pomocy specjalnych przyssawek i uchwytów po uprzednim posmarowaniu skóry żelem. Podczas badania należy pozostać w bezruchu, całe badanie trwa ok. 5 – 10 minut. Wynik jest w postaci graficznego wykresu.

Przygotowanie do badania:

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, poza krótkim wypoczynkiem przed wykonaniem badania.

Próba wysiłkowa

Badanie służy do diagnostyki oraz oceny skuteczności leczenia chorób serca. Stopniowo zwiększany podczas badania wysiłek fizyczny powoduje wzrost zapotrzebowania serca na tlen, co odbija się na zmianach przepływu w naczyniach wieńcowych. Efekty próby monitorujemy zapisem EKG, przy ciągłej kontroli wartości ciśnienia tętniczego oraz akcji serca.
Pozwala ocenić, jeśli są bóle w klatce piersiowej:

 • czy mają one wieńcową (sercową) czy poza wieńcową (poza sercową) przyczynę
 • zaawansowanie choroby wieńcowej
 • skuteczność leczenia choroby wieńcowej
 • regulację ciśnienia tętniczego w czasie wysiłku
 • rytm serca w czasie wysiłku
 • bezpieczeństwo wykonywania dużego wysiłku u osób chorych na serce, nadciśnienie tętnicze i inne poważne choroby
 • u osób zagrożonych ( z cukrzycą, wysokim poziomem cholesterolu, z rodzinnym obciążeniem chorobami serca) czy występuje u nich utajone (nieme) niedokrwienie serca – w celu wykrycia przebiegającej bezobjawowo choroby niedokrwiennej serca
 • rokowania w okresie pozawałowym
 • wydolność fizyczną pacjenta

Badanie wykonujemy na bieżni ruchomej. Na klatce piersiowej osoby badanej, po przygotowaniu skóry (wygoleniu włosów i odtłuszczeniu alkoholem lub żelem ściernym), nakleja się elektrody, które łączy się z urządzeniem rejestrującym zapis EKG. Na ramieniu badanego zakładany jest mankiet do pomiaru ciśnienia. Próba wysiłkowa na bieżni ruchomej polega na stopniowym zwiększaniu szybkości przesuwu taśmy i wzrostu kąta jej nachylenia. Badanie trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut.

Przygotowanie do badania:
 • mężczyźni (ogolić klatkę piersiową).
 • zaleca się powstrzymanie od picia alkoholu dzień przed i w dniu badania.
 • zaleca się powstrzymania od palenia papierosów, na około 2 godziny przed testem.
 • na dwie godziny przed testem pacjent powinien zjeść lekki posiłek. Leki przyjmować wg zaleceń lekarz kierującego.
 • ważne jest również, aby założyć wygodne buty i strój. W trakcie testu bardzo istotne jest, żeby informować o wszelkich objawach związanych z jego przebiegiem. Test będzie zatrzymany, gdy wystąpi którykolwiek z objawów: ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, duszność albo duże zmęczenie.

Przychodnia Lekarska Nowy Chełm

ul. Tytusa Chałubińskiego 23, 80-807 Gdańsk

Tylko usługi medyczne komercyjne – odpłatne

dr n. med. BOŻENA ZIĘBA
specjalista kardiolog
dr n. med. MARIOLA KOBUSZEWSKA
specjalista kardiolog