Kilka słów o badaniu
Badanie RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego wymaga odpowiedniego przygotowania. Wynika to z faktu, że uzyskanie dokładnego obrazu kręgosłupa lędźwiowego należy poprzedzić usunięciem z przewodu pokarmowego gazów, a zwłaszcza mas kałowych. Odpowiednie przygotowanie gwarantuje wysoką jakość obrazu radiologicznego, co umożliwi dokładniejszą diagnozę chorób kręgosłupa.
- RTG kręgosłupa lędźwiowego jest niezwykle cennym, nieinwazyjnym badaniem, które przy użyciu promieniowania rentgenowskiego pozwala nam diagnozować najczęstsze przyczyny dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
- RTG kręgosłupa lędźwiowego, jest badaniem z użyciem stosunkowo niskiej dawki promieniowania.
Przeciwwskazaniem do wykonania badania, z uwagi na teratogenny wpływ promieniowania X na rozwijający się płód, jest ciąża. Dlatego każde zdjęcie RTG u kobiet w wieku rozrodczym powinno być wykonywane w pierwszych 12 dniach cyklu, o ile lekarz nie zaleci inaczej, aby wykluczyć ryzyko powikłań ewentualnej ciąży. - Dla uzyskania dobrego obrazu RTG kręgosłupa lędźwiowego ważne jest właściwe przygotowanie pacjenta do badania.
Zalecenia
- Na 48 godzin przed badaniem – obowiązuje dieta lekkostrawna z wyłączeniem surowych jarzyn, owoców, ciemnego pieczywa, gazowanych napojów i soków owocowych, smażonych i tłustych mięs, grochu, fasoli, kapusty.
- W dniu poprzedzającym badanie należy dodatkowo przyjąć np. Espumisan 3 razy dziennie po 2 kapsułki. Lekka kolacja najpóźniej o godz. 18:00.O przewlekłych zaparciach należy poinformować lekarza kierującego, który w zależności od wskazań medycznych może zalecić zastosowanie preparatu przeczyszczającego.
- W dniu badania należy pozostać na czczo: bez jedzenia i picia, należy przyjąć rano dwie kapsułki, np. Espumisanu.
- Nie palić papierosów, nie żuć gumy.
- Należy przyjąć wszystkie leki przyjmowane na stałe.
- Jeśli to możliwe, należy zadbać o poranne wypróżnienie.