Przychodnia Lekarska Nowy Chełm
ul. Tytusa Chałubińskiego 23, 80-807 Gdańsk
W naszej poradni można wykonać:
Elektrody są umiejscowione na klatce piersiowej a kable od nich są podłączone do małego, przenośnego urządzenia na baterie, który rejestruje zapis. Urządzenie zapisujące jest utrzymywane przez pas zapięty wokół bioder. W trakcie badania pacjent powinien wykonywać zwykłe codzienne czynności oraz sporządzić notatki w których zapisuje dokładny czas posiłków, spacerów, kierowania pojazdem; jak również objawów (kołatania serca, zawrotów, duszności).Po zakończeniu badania lekarz analizuje zapis badania, uwzględniając notatki pacjenta. Cały test zwykle trwa około 24 godzin.
Badanie metodą Holtera jest badaniem nieinwazyjnym, czyli nienaruszającym tkanek ciała. Jest też badaniem bezbolesnym i nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. Zaleca się wzięcie prysznica lub kąpieli przed badaniem, bo nie będzie można tego zrobić w jego trakcie. Mężczyźni powninni ogolić klatkę piersiową.
Bezbolesne, najprostsze i najczęściej wykonywane badanie w diagnostyce chorób serca, pozwala na ocenę rytmu i częstości pracy serca oraz umożliwia wykrycie uszkodzenia mięśnia sercowego u osób które przeszły lub właśnie przechodzą zawał serca, na podstawie zapisu można również ocenić wielkość komór serca. W czasie badania pacjent ułożony jest w pozycji leżącej z odkrytymi kończynami i klatką piersiową. Elektrody przymocowuje się do kończyn górnych i dolnych oraz klatki piersiowej przy pomocy specjalnych przyssawek i uchwytów po uprzednim posmarowaniu skóry żelem. Podczas badania należy pozostać w bezruchu, całe badanie trwa ok. 5 – 10 minut. Wynik jest w postaci graficznego wykresu.
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, poza krótkim wypoczynkiem przed wykonaniem badania.
Badanie służy do diagnostyki oraz oceny skuteczności leczenia chorób serca. Stopniowo zwiększany podczas badania wysiłek fizyczny powoduje wzrost zapotrzebowania serca na tlen, co odbija się na zmianach przepływu w naczyniach wieńcowych. Efekty próby monitorujemy zapisem EKG, przy ciągłej kontroli wartości ciśnienia tętniczego oraz akcji serca.
Pozwala ocenić, jeśli są bóle w klatce piersiowej:
Badanie wykonujemy na bieżni ruchomej. Na klatce piersiowej osoby badanej, po przygotowaniu skóry (wygoleniu włosów i odtłuszczeniu alkoholem lub żelem ściernym), nakleja się elektrody, które łączy się z urządzeniem rejestrującym zapis EKG. Na ramieniu badanego zakładany jest mankiet do pomiaru ciśnienia. Próba wysiłkowa na bieżni ruchomej polega na stopniowym zwiększaniu szybkości przesuwu taśmy i wzrostu kąta jej nachylenia. Badanie trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut.
ul. Tytusa Chałubińskiego 23, 80-807 Gdańsk
dr n. med. BOŻENA ZIĘBA specjalista kardiolog |
dr n. med. MARIOLA KOBUSZEWSKA specjalista kardiolog |