Przychodnia Lekarska Nowy Chełm
Chałubińskiego 23, 80-807 Gdańsk
E: chelm@przychodniachelm.pl
T: +48 58 302 89 55
Procedura przygotowania do kolonoskopii pozwala na oczyszczenie jelit, co ma umożliwić skuteczne przeprowadzenie badania, a także ograniczyć dyskomfort pacjenta. Gdy zostaniemy skierowani na badanie, powinniśmy dokładnie zapoznać się z zalecanymi przez lekarza czynnościami przygotowawczymi. Otrzymamy też receptę na preparat przeczyszczający.
Kolonoskopię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub w narkozie. Chociaż nie jest to bolesne badanie, to jednak uważane jest przez pacjentów za bardzo nieprzyjemne. Przed jej wykonaniem pacjent zakłada specjalne ubranie. W trakcie kolonoskopii pacjent leży na boku, a samo badanie trwa do kilkudziesięciu minut.
W pierwszej kolejności lekarz ogląda okolice odbytu, aby sprawdzić czy nie ma czasem ropni bądź guzków krwawniczych, następnie smaruje okolice odbytu żelem znieczulającym. Badanie przeprowadzane jest za pomocą palca (per rectum). Właściwa kolonoskopia polega na wprowadzeniu przez odbyt do jelita kolonoskopu, czyli cienkiej, giętkiej rurki zakończonej kamerą. Może temu towarzyszyć nieprzyjemne uczucie.
Gazy lub płyn, które wydostają się z odbytu w trakcie badania, są normalną reakcją organizmu, ponieważ do środka jelita wdmuchiwane jest powietrze, pozwalającej lepiej uwidocznić jego ściany. Pacjenci, którzy gorzej znoszą takie badanie, mogą poprosić o znieczulenie ogólne. Niekiedy zdarza się, że wprowadzenie kolonoskopu do samego końca jelita grubego jest niemożliwe, w takiej sytuacji lekarz może wykonać inne dodatkowe badanie.
Po podanej narkozie badany powinien odpocząć przynajmniej trzy godziny, a w dniu badania nie może w ogóle prowadzić auta. Po kolonoskopii nie należy wstrzymywać gazów. Wiąże się to z szybszym ustąpieniem wzdęcia brzucha i dolegliwości bólowych. W trakcie kolonoskopii często pobierany jest wycinek śluzówki do analizy histopatologicznej oraz przeprowadzenia endoskopii. Wyniki kolonoskopii poznamy bezpośrednio po badaniu. Jeżeli konieczna jest analiza histopatologiczna wycinka tkanki pobranego podczas zabiegu, na ten rezultat z reguły czeka się do trzech tygodni.